Generator III to instalacja audiowizualna łącząca środki ekspresji typowe dla sztuk wizualnych z przestrzennym dźwiękiem, kompozycją generatywną i interakcją. Instalacja składa się z obiektu malarskiego w postaci drewnianego podestu z umieszczonym w jego centrum ekranem projekcyjnym z soli, trzech wiszących obiektów malarskich, autorskiego oprogramowania Pawła Janickiego opartego na czujnikach na podczerwień i kontrolującego kompozycję dźwięku i projekcję. Więcej ↓↑
Centralny element, po którym poruszają się widzowie, jest otoczony trzema obiektami wykonanymi z papierowej taśmy (o łącznej długości 130 km), pomalowanej, zwiniętej i przyklejonej do podłoża tak, aby wyeksponować jej specyficzną fakturę. Proces ten jest dla Twardowskiego sposobem rejestracji czasu i wydarzeń, ale przede wszystkim metodą zapisu jedynej w swoim rodzaju energii malarskiego gestu.
Obecność i ruch widzów, przemieszczających się po głównym obiekcie—podeście, rejestrują czujniki, a program komputerowy przekształca te dane w dźwięki i obrazy wyświetlane w formie projekcji na ekranie z soli. Generowane na żywo obrazy i dźwięki reprezentują przepływ energii i prowokują publiczność do spontanicznych, emocjonalnych reakcji, których efektem jest dalsze „wzmocnienie” ścieżki wizualnej i dźwiękowej.
Miejsce i data rejestracji: Centrum Sztuki Impart, Wrocław, wiosna 2003